Jak správně vybírat leteckou školu

20.12.2016

Pokud už jste se rozhodli absolvovat letecký výcvik, nezbývá vám nic jiného, než se poohlédnout po vhodné letecké škole. Jak ji vybírat? 

encore-flight-school-van-nuys-4.jpg

Výcvik v ČR

Výjimkou z tohoto pravidla je jen určitá část přístrojového výcviku, kterou lze nově absolvovat i mimo leteckou školu, třeba na letadle vlastním či vypůjčeném.

Základní výcvik je možno získat nejen v organizaci schválené pro výcvik (ATO – Approved Training Organisation), ale stále ještě také v tzv. registrovaných zařízeních pro piloty letounů či vrtulníků. ATO bývají obvykle letecké školy s širší nabídkou vyučovaných výcvikových kurzů, zatímco registrovaná zařízení jsou obvykle aerokluby, kde lze projít jen základním výcvikem.

To, že nabídka je široká, zjistíte na stánkách Úřadu pro civilní letectví, kde je k dispozici úplný výčet ATO i registrovaných zařízení. Kliknete-li na tento odkaz, zjistíte, že v ČR je k dispozici 44 leteckých škol a 162 registrovaných zařízení.  

Výcvik v zahraničí? A proč ne?

Ačkoli nabídka u nás je velká, není v době globalizace nutné uvažovat jen o výcviku v České republice. Zejména budete-li uvažovat o profesní kariéře dopravního pilota, může být v určitých případech výhodou absolvovat výcvik v zahraničí. Výběrová řízení u leteckých společností jsou dnes totiž velmi náročná a probíhají pochopitelně kompletně v anglickém jazyce.  To, že výcvik v zahraničí je dražší než doma, už dnes také nemusí obecně platit. Cena obvykle odráží i kvalitu výcviku, a tak honba za co nejlevnějším výcvikem může být velkou chybou. Letecké školy se, bohužel, často předhánějí ve „výhodných“ nabídkách, ve kterých se uchazeč o výcvik jen těžko orientuje. 

Kolik to vlastně stojí a jak to zjistit 

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že neexistuje konečná cena výcviku. Pokud vám škola nabízí fixní cenu výcviku, bude v tom určitě nějaký trik. Cena výcviku se obvykle skládá z nákladů na odlétané hodiny, nákladů na výuku teorie, ale také z přistávacích, případně navigačních a dalších poplatků. Již zde začíná prostor pro variabilitu ceny - jen přistávací poplatky na různých letištích se mohou lišit o stovky korun. To vše se násobí počtem přistání, který jde ve výcviku do stovek. 

16.jpg

Ne každý je schopen zvládnout výcvik v minimu zákonem předepsaných hodin. Ceny v cenících jsou ovšem vždy zveřejňovány pouze s ohledem na zákonem stanovené minimum hodin. Při tom nezáleží jenom na vás. Můžete mít výborné vlohy a schopnosti být pilotem. Pokud ovšem narazíte na nekvalitního instruktora, jemuž schází pedagogické schopnosti, může se vám výcvik protáhnout jen proto, že se vám nedostalo řádného vysvětlení v různých stádiích výcviku.

Dobrý instruktor ovšem musí být také dobře zaplacen. Zajímejte se proto, kdo bude vaším instruktorem, i o to, jaké má vzdělání a pověst. Instruktor vám také musí sednout lidsky. Přijímat rady, ale někdy také striktní povely od člověka, který je vám nesympatický, je obtížné.

Chtějte si s vaším budoucím instruktorem pohovořit předem. Závěrečná zkouška obvykle nebývá součástí ceny, přičemž náklady na vykonání zkoušky mohou být různé s ohledem na to, z jakého letiště se zkouška musí letět, i s ohledem na to, jaký examinátor bude na palubě. 

Pokud si vezmeme pod lupu cenu letové hodiny, tak ani zde nelze srovnávat tak snadno. Existují letadla, která lze sice ze zákona pro výcvik v Evropě použít (tzv. VLA Very Light Aircraft), ale jejichž konstrukce vychází z konceptu ultralehkých letadel. Pořizovací a zejména provozní náklady takových letadel bývají nesrovnatelně nižší než provozní náklady normálních letadel certifikovaných podle předpisu CS-23.

Konstrukce VLA ovšem odpovídá jejich názvu a odolnost proti hrubému zacházení, kterému se ve výcviku nelze vyhnout, je pochopitelně menší. Není bez zajímavosti, že VLA nelze v některých zemích pro profesionální výcvik používat. Ve vyšších typech výcviků, jako je např. IR, nelze letadla VLA používat vůbec. K ceně si tedy musíte připočíst přeškolení na normální letoun. To může být i několik hodin navíc.

ppl-a-small.jpg

Obecně je dobré zajímat se o nehody, které se v té které letecké škole přihodily. Vůbec to nemusí být nehody tragické, často jde jen o zlámané podvozky či vrtule. Zajímejte se o to, na jakém letadle bude probíhat výcvik a jak je letadlo certifikováno. 

Cena letové hodiny také není pouze jedna. Některé školy počítají tzv. motohodiny (HOBBS), tedy hodiny, které běží od spuštění motoru, případně od zapnutí hlavního vypínače. Jiné školy naopak počítají pouze hodiny od vzletu do přistání. Někde mezi tím je také možnost počítat hodiny od zahájení pojíždění. Aby to ovšem nebylo tak jednoduché, některé školy připočítávají k hodině naprosto neprůhledné palivové příplatky. Palivový přípatek je ale vztažen k litru paliva a pokud neznáte hodinovou spotřebu toho kterého letadla, nedoberete se nikdy skutečné ceny za hodinu. Ceny uváděné v publikovaných cenících pak nemají s realitou nic společného. Do výcviku se vám počítají hodiny od zahájení pojíždění, to jsou ty hodiny, které se objeví ve vašem zápisníku letů. Chtějte znát konečnou cenu letové hodiny pro konkrétní letadlo. 

Různé typy výcviků připouštějí použití simulátorů. Zajímejte se o to, kolik simulátorových hodin obsahuje váš výcvik, na jakém simulátoru, případně kde bude tento výcvik probíhat. Kvalitní certifikované simulátory jsou bezesporu pro váš výcvik přínosem. 

„Nejsem tak bohatý, abych mohl kupovat lacino,“ platí pro letecký výcvik bezezbytku. Seriózní letecká škola určitě nebude nejlevnější. Zamýšlíte-li investici do svého vzdělání v řádu milionu korun, nesnažte se ušetřit řádově tisíce. Seriózní letecká škola vám jistě odpoví na výše uvedené otázky, názor si už musíte udělat sami. 

Pavel Valenta

pv_2.png

logo_fr_transp.jpgbanner_anglicka_vfr_komunikace_300x300_2.jpg

ppl-a-small0.jpg

Flying Revue > For Pilots > Pilotní výcvik > Jak správně vybírat leteckou školu

 

.

EUROPEAN VFR GUIDE

VFR Communication

VFR COMMUNICATION APPLICATION

VFR-KOMMUNIKATION PROGRAMM

СВЯЗЬ ПО ПВП - АНГЛИЙСКИЙ

SkyDemon:

Prague Airport live:

 

Reklama